Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

O nauce języka obcego dla maluchów słów kilka

 

 

 

Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

 

Korzyści płynących z nauki języka od najmłodszych lat jest wiele. Dzieci biorą udział w procesie uczenia się, choć nie są tego świadome. Nauczanie dzieci jest wyzwaniem z tego powodu, że działają trochę inaczej niż dorośli – dzieci szybko się nudzą, potrzebują zróżnicowanych ćwiczeń. Istnieje kilka skutecznych metod ich nauczania. Pisaliśmy między innymi o nauczaniu multisensorycznym, które wykorzystujemy w naszej Szkole.

 

Dlaczego warto uczyć dziecko języka obcego?

 

Przede wszystkim  młode umysły są chłonne wiedzy. Aparat mowy dziecka jest elastyczny i nadal się kształtuje, dzięki czemu łatwiej wyćwiczy wymowę czy intonację. Potrafią doskonale naśladować wymowę, odruchowo wyłapując działanie różnych struktur gramatycznych na podstawie tego co usłyszą.

Otwiera to również furtkę do nauki kolejnego języka, bowiem nauka języka obcego na wczesnym etapie życia zwykle rozwija wielojęzyczność. Po opanowaniu jednego języka umysł łatwiej będzie przyswajał kolejny, ponieważ zna mechanizmy towarzyszące procesowi nauki.

 

Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

 

Dodatkowo, istnieje potrzeba gimnastyki mózgu już od najmłodszych lat. Mózg domaga się częstych ćwiczeń aby w przyszłości pracował jak najlepiej. Nawet godzina intensywnej nauki języka obcego wpływa na rozwój intelektualny, co w przyszłości owocuje u dziecka sprawniejszym myśleniem i analizą rzeczywistości. Maluch ćwiczy więc pamięć i koncentrację.

 

Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

 

Dzieci nie czują również takich obaw przed popełnieniem błędów, co dorośli. Nie odczuwają wstydu kiedy się pomylą lub kiedy ich wiadomość nie zostanie zrozumiana. Informując o błędzie, warto aby nauczyciel punktował postępy i doceniał pozytywne aspekty wypowiedzi ucznia, bo – jak wiadomo – błędy są naturalnym i nieodłącznym elementem procesu nauki.

 

W tak młodej istocie rozwija się również świadomość interkulturowa – mówiąc potocznie nauka języka “poszerza horyzonty” i umożliwia mu dalsze, wnikliwsze spojrzenie na kultury, zwiększa empatię i otwartość na świat i ludzi.

 

Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

 

Jak zauważają wybitni profesorowie, nauka języka obcego od najmłodszych lat pozwala na “osłuchiwanie z językiem, budowanie pozytywnej motywacji i stwarzanie podwalin pod przyszłą, już systematyczną pracę nad językiem”.

 

Etapy nauki języka angielskiego

 

Tzw. “silent period”

 

Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

 

To czas, w którym dziecko chłonie język, ale nie wypowiada wiele słów w języku obcym (lub nie mówi wcale). Dzieci są oczywiście zachęcane do powtarzania słownictwa, zwrotów, natomiast mogą chętniej odpowiadać innymi sposobami – poprzez gesty czy mimikę. To również znak dla odbiorcy, że dziecko rozumie realizowany materiał. Co więcej, w tym czasie nabiera pewności siebie i zapoznaje się z tym językiem, zdając sobie powoli sprawę z tego, że można się komunikować ze sobą w innym języku. Okres ten może trwać od 2 do 6 miesięcy, jak również dłużej (wiele zależy też od tego, jak dużo ma on z językiem do czynienia) ale należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i każdy potrzebuje własnego czasu.

 

Pierwsze słowa

 

Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

 

Z czasem dziecko samodzielnie, jako odpowiedź na polecenia nauczyciela czy też sam z siebie, wypowiada pierwsze słowa oraz krótkie frazy zasłyszane w materiale. Ono jednak nie traktuje ich jako paru słów – dla niego stanowi całość. Nie oznacza to jednak, że nie rozumie dłuższych form wypowiedzi – po prostu potrzebuje czasu aby je przyswoić. Dzieci znacznie więcej rozumieją niż są w stanie powiedzieć.

 

Własne struktury

 

Szkoła językowa bibice Michałowice Iwanowice skała węgrzce zielonki słomniki, angielski Michałowice, angielski dla dzieci

Po opanowaniu pewnych wyrażeń, po “papugowaniu” tego co powiedział nauczyciel i przełamaniu pewnej bariery językowej, do ich języka wkrada się kreatywność. Zaczynają bowiem dodawać, łączyć ze sobą słowa i znajdują powiązania (a bird, a brown bird, a brown and black bird).

 

Zrozumienie, jak ważny jest rozwój dziecka i jak przebiegają etapy nauki języka obcego jest kluczowe, aby od najmłodszych lat budować jego kompetencje językowe. Jeśli chcesz sprawdzić jak ważne jest dla nas nauczanie najmłodszych kliknij tutaj.

 

 

Bibliografia:

Komorowska H., Sprawdzanie umiejętności w nauce języka obcego. Kontrola-Ocena-Testowanie, Warszawa: Fraszka Edukacyjna, 2002

 

 

 

Paula Kagan – lektorka w Szkole Językowej Brilliant