Dlaczego język hiszpański jest prosty?

 

Język hiszpański, obok włoskiego, często jest wymieniany jako jeden z najprostszych do nauczenia. Oczywiście nie można powiedzieć, że nauka tego języka nie wymaga wysiłku i wielu godzin pracy, jednak należy przyznać, że w twierdzeniu o jego prostocie jest odrobina prawdy. W niniejszym tekście przedstawię kilka faktów, które są powodem tego, że nauka hiszpańskiego to czysta przyjemność, a efekty można zobaczyć już po stosunkowo krótkim okresie nauki.

 

 

Jak cię piszą tak cię czytają języku hiszpański

 

 

W języku hiszpańskim, podobnie jak w polskim, każda litera bądź zbitka literowa odpowiada konkretnemu dźwiękowi. Zawsze, gdy w polskim napotkamy SZ czytamy je praktycznie tak samo, niezależnie od tego w jakim miejscu w wyrazie się znajduje. Inaczej jest np. w języku angielskim: na wymowę wielu wyrazów nie ma reguły i trzeba się ich po prostu nauczyć na pamięć. W języku hiszpańskim sprawa jest dużo prostsza. Co prawda G i C czytamy na dwa sposoby, ale są to sposoby ściśle określone regułami ortograficznymi, i nie ma od nich niemal żadnych wyjątków. Musimy się jedynie nauczyć kilku określonych zasad i będziemy mogli przeczytać każdy wyraz.

 

Concentration 16032 1920

 

Polski język, trudna język

Dźwięki języka polskiego wymagają niezwykłej, jak na skalę europejską a nawet światową, gimnastyki języka. Obcokrajowcy mają duże trudności nie tylko ze słynnym ŚĆ, ale również ze zbitkami literowymi typu TK albo KK. Jest to powód, dla którego wymowa języka hiszpańskiego to dla nas pestka. Jedynymi dźwiękami jakie mają w swoim alfabecie Hiszpanie, a których nie mamy w języku polskim są LL, RR i międzyzębowe Z, które istnieje tylko w niektórych regionach Hiszpanii, a w Ameryce Południowej właściwie nie występuje. Z powodu występowania wielu samogłosek w hiszpańskich wyrazach nie spotykamy też trudnych zbitek literowych. W rezultacie Polacy właściwie nie mają problemów z wymową języka hiszpańskiego.

 

 

 

Kali mówić o filozofia

Czy to prawda, że język hiszpański jest prosty? Tak, jeśli mamy na myśli poziom podstawowy. Nie, gdyż od poziomu zaawansowanego zaczyna się poważnie komplikować. Osoby uczące się języka hiszpańskiego mają to szczęście, że najtrudniejsze elementy gramatyczne nie mają dużego znaczenia w komunikacji. Hiszpan zrozumie nas doskonale nawet jeśli nie władamy dobrze rodzajnikami czy tyrbem subjuntivo. Już po roku intensywnej nauki możemy przeprowadzić dosyć skomplikowaną konwersację, która daleko wybiega poza poradzenie sobie w sklepie czy na lotnisku.

Nauka hiszpańskiego wymaga wielu godzin wkuwania słownictwa i zapamiętywania form czasownikowych, jednak gdy poświęcimy temu dostatecznie dużo czasu, przyswojenie innych elementów języka przyjdzie nam stosunkowo łatwo. Prosta fonetyka, łatwo przyswajalna ortografia i możliwość szybkiej komunikacji otwierają nam hispanojęzyczną rzeczywistość, która zarówno od strony języka jak i kultury czeka na nas z otwartymi ramionami.

 

 

 

Ewa Nagowska – lektorka języka hiszpańskiego w Szkole Językowej Brilliant