Ruszyły zapisy na rok 2023/24 Więcej informacji
503 791 391
531 691 865

Egzamin Cambridge okiem młodego kursanta oraz jego rodzica

Egzamin – co kojarzy nam się z tym słowem? Niewątpliwie emocje, które nam towarzyszą. Nierzadko są one mieszane. Z jednej strony ekscytacja, szczególnie w momencie, kiedy podchodzimy do ważnego, prestiżowego egzaminu jakim jest egzamin Cambridge, który może nam otworzyć wiele drzwi do lepszej szkoły oraz kariery w przyszłości.  Często pojawia się również stres związany z [...]

Nauka języka przez zabawę – szansa na sukces czy wyrzucanie pieniędzy w błoto?

 

Kurs angielskiego: indywidualny czy grupowy? Jaką formę nauki wybrać, aby… nie żałować?

Kurs angielskiego: indywidualny czy grupowy? Jaką formę nauki wybrać, aby… nie żałować? Angielski, ach ten angielski. Jeden język, a tyle sprawia kłopotów - szczególnie na początku nauki. Bo jak zacząć się uczyć, aby po kilku lekcjach nie stracić zapału? Jaką wybrać metodę, aby była skuteczna? To trudne pytania - ale zanim zaczniesz szukać na nie odpowiedzi, musisz [...]

Co lepsze dla dziecka: szkoła językowa czy korepetycje w domu? 10 nieoczywistych powodów, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Co lepsze dla dziecka: szkoła językowa czy korepetycje w domu? 10 nieoczywistych powodów, które rozwieją Twoje wątpliwości. Odpowiedź w sumie wydaje się prosta. No bo nad czym się tu zastanawiać. To oczywiste, że indywidualny tok nauki niesie za sobą szereg korzyści: bo nauczyciel skupia się tylko na dziecku, bo nauczyciel może szybko poprawić błędy, bo [...]

“Małe dziecko i angielski? Po co, przecież ma czas…”. Na pewno?

“Małe dziecko i angielski? Po co, przecież ma czas…”. Na pewno? Wyobraź sobie, że na świecie nagle zabrakło języka angielskiego. Tak - zagraniczne wojaże, lotniska, międzynarodowe korporacje, zakupy w innym państwie (chociażby online) - właściwie można by o nich zapomnieć. Jeden język, a jego brak namieszałby w życiu praktycznie każdego człowieka (programiści też kodują z [...]

Czy warto uczyć języka angielskiego małe dzieci?

Czy warto uczyć języka angielskiego małe dzieci?           Wpływ na rozwój Nauka języka obcego rozwija strategie uczenia się oraz pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka. Poszerzamy horyzonty naszych malców, jak również kształtujemy w nich świadomość społeczną i kulturową, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Nauczanie języka wśród dzieci przedszkolnych […]

Angielski brytyjski i amerykański – wiele łączy, ale też… dzieli

Angielski brytyjski i amerykański – wiele łączy, ale też… dzieli     Jak wszyscy dobrze wiemy, językiem angielskim posługują się ludzie na całym świecie, niezależnie od szerokości i długości geograficznej. Władają oni tym językiem w różnym stopniu, czy to dzięki kontaktom z innymi ludźmi (międzynarodowym towarzystwem w pracy i znajomymi) czy chociażby w formie rozrywki […]

O nauce języka obcego dla maluchów słów kilka

O nauce języka obcego dla maluchów słów kilka         Korzyści płynących z nauki języka od najmłodszych lat jest wiele. Dzieci biorą udział w procesie uczenia się, choć nie są tego świadome. Nauczanie dzieci jest wyzwaniem z tego powodu, że działają trochę inaczej niż dorośli – dzieci szybko się nudzą, potrzebują zróżnicowanych ćwiczeń. […]

Czy gry na zajęciach językowych mają sens?

Czy gry na zajęciach językowych mają sens?     Jeśli uważasz, że dobry kurs językowy to rygor, dyscyplina, tłumaczenie zdań i setki ćwiczeń na kartach pracy, to muszę cię zmartwić. Jest to stare, przynoszące marne rezultaty podejście. Prawdziwe korzyści i widoczne postępy dają…. gry i zabawy językowe! Jak to możliwe, że gry uczą, skoro zwykle […]

Dlaczego język hiszpański jest prosty?

Dlaczego język hiszpański jest prosty?   Język hiszpański, obok włoskiego, często jest wymieniany jako jeden z najprostszych do nauczenia. Oczywiście nie można powiedzieć, że nauka tego języka nie wymaga wysiłku i wielu godzin pracy, jednak należy przyznać, że w twierdzeniu o jego prostocie jest odrobina prawdy. W niniejszym tekście przedstawię kilka faktów, które są powodem […]

Kurs indywidualny czy grupowy, która forma zajęć przyniesie lepsze efekty?

Kurs indywidualny czy grupowy, która forma zajęć przyniesie lepsze efekty?     Pytanie postawione w tytule zadaje sobie pewnie wiele osób chcących zapisać na zajęcia językowe siebie lub swoje dziecko. Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, a każdy przypadek najlepiej byłoby skonsultować indywidualnie – na przykład umawiając się na wizytę w szkole językowej.   „Nigdzie nie […]

Zamiast testu czy kartkówki: metoda stacji dydaktycznych

Zamiast testu czy kartkówki: metoda stacji dydaktycznych       „Proszę pani, a czy będą stacje?” – słyszałam często od swoich młodszych kursantów, kiedy zbliżaliśmy się do zakończenia działu w podręczniku. Czym są stacje? I dlaczego uczniowie czekają na nie z niecierpliwością, w przeciwieństwie do standardowych testów? Zapraszam do lektury artykułu.   Stacje dydaktyczne na […]

Angielski w domu – przydatne linki dla dzieci i ich rodziców

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko miało jak najczęstszy kontakt z językiem angielskim i zastanawiasz się jak mógłbyś je zachęcić do systematycznej nauki także w domu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Po przeczytaniu go będziesz znał(a) odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania, czyli:  Jak zacząć? Jakie treści dobierać i kiedy?  Z jakich narzędzi czy stron […]

Lekcje online dla dorosłych i młodzieży – w pandemii i nie tylko

Lekcje online dla dorosłych i młodzieży – w pandemii i nie tylko   Od początku powstania szkoły w Brilliant pracowaliśmy wyłącznie stacjonarnie. Regularnie spotykaliśmy się z naszymi kursantami na zajęciach indywidualnych lub w kameralnych grupach, a kursy online z wykorzystaniem platform typu Zoom nie wydawały się nam szczególnie atrakcyjne. Paradoksalnie to pandemia COVID-19 dała nam […]

Angielski w czasach zarazy, czyli lekcje online z dziećmi

Angielski w czasach zarazy, czyli lekcje online z dziećmi   Jest marzec 2020 roku, w Szkole Brilliant niedawno zaczął się semestr letni. Spotykamy się jak zawsze stacjonarnie, w kilkuosobowych grupach. Na zajęciach jednak coraz częściej ktoś porusza temat szybko rozprzestrzeniającego się wirusa. W końcu zapada decyzja o zamknięciu szkół państwowych, a następnego dnia także o […]

Bajki na lekcjach języka angielskiego

 Jak wykorzystujemy bajki na zajęciach z angielskiego dla dzieci?   – Ale jak to bajki? Oglądasz na angielskim bajki? – zapyta niejeden rodzic, który usłyszy od swojego dziecka, że pani na zajęciach puszcza czasami odcinek Świnki Peppy. Nietrudno jest mi wyobrazić sobie, że niektórzy mogą uznać oglądanie bajek za stratę czasu. W tym artykule chciałabym […]

Półkolonie językowe w czasach pandemii

Mama Henia zadzwoniła pełna obaw mówiąc, że jej syn jest nieśmiały i że ciężko mu odnaleźć się w grupie. Po długiej rozmowie telefonicznej i pełna obaw zapisała Henia na półkolonie. „Tylko proszę go nie zmuszać do jedzenia” – usłyszeliśmy słowa zatroskanej mamy. Chłopiec pojawił się w poniedziałek i rzeczywiście nie chciał uczestniczyć w zajęciach i […]

10 stron internetowych, które pomogą w skutecznej nauce języka angielskiego

10 stron internetowych, które pomogą w skutecznej nauce języka angielskiego   Co zrobić, aby skutecznie nauczyć się języka obcego? Ile czasu poświęcić na naukę? Jak często się uczyć? Jakie zdolności ćwiczyć, aby rozumieć więcej? Naukę najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego kursu językowego. Dobry kurs to taki, którego podstawą jest motywacja i komunikacja w języku obcym. […]

5 sposobów jak szybko i skutecznie nauczyć się phrasal verbs

  5 sposobów jak szybko i skutecznie nauczyć się phrasal verbs   Phrasal verbs to zmora osób uczących się języka angielskiego. Konstrukcja czasowników złożonych składa się z verb + adverb lub verb + preposition, czyli czasownik +przysłówek lub czasownik +przyimek. Połączenie tych dwóch (a czasami trzech) członów, tworzy  zupełnie nowe znaczenie, np.: get (dostać, otrzymać) […]

Czy słowa, które wypowiadasz ranią twoje dziecko?

Czy słowa, które wypowiadasz ranią twoje dziecko?   „Sposób w jaki rodzice i nauczyciele mówią do dziecka, informuje je, co do niego czują. Ich stwierdzenia mają wpływ na jego szacunek do samego siebie i poczucie własnej wartości”. Tymi słowami specjalisty w dziedzinie psychologii dziecka Haima Ginotta rozpoczyna się książka „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły […]

Kiedy potrzebujesz uwagi- kilka sposobów na skupienie uwagi dzieci

Kiedy potrzebujesz uwagi- kilka sposobów na skupienie uwagi dzieci   W tym artykule poznasz: Kilka sposobów na to jak przyciągnąć i utrzymać uwagę dziecka. Przykłady zabaw, które uatrakcyjnią Twoje zajęcia i zabawy w domu.   Wyobraź sobie grupę kilkunastu osób, którym opowiadasz fascynującą historię. Ta opowieść jest dla Ciebie bardzo ważna i zależy Ci, aby […]

„Szkoła zabija kreatywność” – o człowieku, który chce zmienić edukację

„Szkoła zabija kreatywność” – o człowieku, który chce zmienić edukację Pomyśl przez chwilę i wymień osobę lub osoby, które wpłynęły na twoje życie, postrzeganie świata, wartości, hierarchię, wybór drogi życiowej. Z pewnością jest takich osób co najmniej kilka. Być może jest to ktoś z rodziny, znajomy, przyjaciel, nauczyciel, wykładowca, a może osoba całkowicie obca, której […]

Jak uczą się dzieci, czyli o nauczaniu multisensorycznym

Jak uczą się dzieci, czyli o nauczaniu multisensorycznym „Im bardziej nauka straci charakter nawyku i stanie się przeżyciem, tym bardziej twórcza będzie praca i radosna szkoła”  I. Kiken   W tym artykule dowiesz się: Czym jest nauczanie multisensoryczne? Jak można aktywować poszczególne zmysły na zajęciach językowych? Jak można się bawić wykorzystując zasady nauczania multisensorycznego?   [...]

Jak nauczyć się angielskiego?

Jak nauczyć się języka angielskiego? Czy nauka języka angielskiego kojarzy Ci się z mozolnym wkuwaniem list słówek dla porządku ułożonych alfabetycznie? A może z uzupełnianiem kolejnych stron ćwiczeń gramatycznych? Z pewnością nie jest to zachęcająca perspektywa… Pierwszy krok do nauczenia się języka angielskiego to zrozumienie, że angielski to nie tylko przedmiot w szkole, ale żywy […]

13 ciekawostek o języku angielskim

Warto poznać kilka ciekawostek związanych z językiem angielskim! *Około 11% mieszkańców naszej planety (ok 600 milionów) potrafi czytać po angielsku. Najwięcej ludzi na świecie, bo ok 800 milionów używa jednak języka mandaryńskiego. Są to głównie Chińczycy. *Język angielski jest językiem urzędowym w 67 krajach. *Na świecie istnieje ponad 125 dialektów języka angielskiego. *Ponad 80% zawartości […]

Po co uczymy się angielskiego?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Bez motywacji nie widzimy sensu nauki, więc jest ona nieefektywna. Wiedząc po co się uczymy, robimy to chętnie i systematycznie. Niektórzy powiedzą, że dzieci i młodzież z łatwością odpowiedzą, że chcą mieć dobre oceny w szkole. Ale zaraz, zaraz… Czy na pewno chcemy, aby taki cel przyświecał naszym dzieciom? […]

25 Różnych Sposobów, By Powiedzieć „Said”

25 różnych sposobów, by powiedzieć „Said” Nauka języka to nie tylko nauka gramatyki i upewnianie się, że słowa wypowiadane są we właściwej kolejności. Ważne jest także słownictwo. Posiadanie obszernego słownictwa do wyrażenia myśli jest ważne zarówno pod względem precyzji, jak i urozmaicenia komunikacji. W języku angielskim ludzie często używają słowa „Said”, aby zaraportować to, co […]