

10 stron internetowych, które pomogą w skutecznej nauce języka angielskiego
Co zrobić, aby skutecznie nauczyć się języka obcego? Ile czasu poświęcić na naukę? Jak często się uczyć? Jakie zdolności ćwiczyć, aby rozumieć więcej? Naukę najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego kursu językowego. Dobry kurs to taki, którego podstawą jest motywacja i komunikacja w języku obcym. Niezwykle ważne są też metody nauczania odpowiednie do wieku i poziomu rozwoju uczniów oraz zastosowanie zasad psychologii uczenia się. Poza zajęciami w szkole językowej ważna jest też praca w domu. Przede wszystkim nauka powinna sprawiać nam przyjemność. Najważniejsza umiejętność jaką należy stale rozwijać to słuchanie ze zrozumieniem. Aby Ci pomóc przygotowaliśmy zestaw stron internetowych, z których warto korzystać ucząc się języka angielskiego. Pamiętaj by słuchać systematycznie, lepiej mniej, a częściej. Gotowy na potężną dawkę doznań językowych?
Jest to obowiązkowa strona dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych uczniów. Znajduje się tutaj mnóstwo prezentacji na różne tematy. Każdy znajdzie treść, która go zainteresuje. Można też włączyć napisy, aby lepiej zrozumieć przekaz.
2. www.ed.ted.com
Na tej stronie można znaleźć krótkie filmiki z wielu dziedzin takich jak psychologia, ekonomia, finanse, historia, nauki ścisłe czy literatura. Animacje pomagają w zrozumieniu prezentowanych treści, ale można też skorzystać z napisów. Ta strona to nie tylko możliwość posłuchania języka angielskiego, ale również zdobycia wiedzy.
3. www.podcastsinenglish.com
Podcasty tutaj są podzielone na poziomy znajomości języka, można je pobrać i słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Jeśli jakiś fragment jest zbyt trudny, możesz skorzystać z transkrypcji. Ale to jeszcze nie wszystko! Są też zadania sprawdzające zrozumienie treści wraz z odpowiedziami oraz ćwiczenia ze słownictwem. Wiele tematów jest uzupełnionych krótkimi filmikami, które mogą być wspaniałym początkiem dyskusji w języku angielskim. Gorąco polecamy!
4. www.elllo.org
Kolejne źródło nagrań w języku angielskim, które są podzielone nie tylko na poziomy, ale również ze względu na treść, np. nagrania kładące nacisk na słownictwo lub struktury gramatyczne. Do każdego listeningu dołączona jest transkrypcja, wyjaśnienie trudniejszych słówek lub wyrażeń oraz zadania do wykonania.
5. www.bbc.co.uk/learningenglish
To dopiero kopalnia materiałów! Różnorodne nagrania, filmiki i teksty na wszystkich poziomach. Ćwicz słownictwo, wymowę, gramatykę, rozwiązuj quizy, słuchaj radia i czytaj ciekawe artykuły. Jeśli potrzebujesz praktyki Business English to też znajdziesz wiele materiałów i dołączonych do nich zadań.
6. www.vice.com
Na stronie vice znajdziesz wiele krótkich i długich filmików poruszających tematy poważne i błahe. Szukaj video według tematów lub daty publikacji.
7. www.dreamreader.net
Znajdziesz tutaj wiele artykułów, wraz z nagraniem oraz ćwiczeniami. Nagrania podzielono na interesujące, praktyczne, zabawne i teoretyczne. Każda z tych sekcji zawiera nagrania na różnych poziomach od beginner do advanced.
8. www.breakingnewsenglish.com
Coś dla miłośników śledzenia wydarzeń ze świata. Wybierz temat, a później poziom trudności i szybkość w jakiej chcesz wysłuchać nagrania. Później czeka na ciebie mnóstwo zadań, w których poćwiczysz słownictwo, zrozumienie tekstu, pisanie, gramatykę. Nagrania poruszają różne problemy, więc są tu też zadania do dyskusji, role play, a także pomysły jak zgłębić dany temat.
9. www.open.spotify.com
Jeśli chciałbyś posłuchać audiobooków to na tej stronie z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Możesz wybrać z pośród wielu klasycznych powieści i słuchać w trakcie wykonywania codziennych czynności takich jak sprzątanie, prasowanie czy majsterkowanie.
10. www.etc.usf.edu/lit2go/books
Jeszcze jedna pozycja zawierająca audiobooki wraz z tekstem, który można śledzić. Podzielone są na rozdziały, więc słuchanie jednej pozycji można podzielić na kilka sesji. Ponadto dostępnych jest wiele zadań sprawdzających zrozumienie tekstu.
Słuchaj systematycznie autentycznych wypowiedzi w języku angielskim. Kiedy włączysz nagranie, skup się maksymalnie, aby jak najwięcej zrozumieć. Na początku możesz słuchać krótszych tekstów dwa razy. Za drugim razem z pewnością uda Ci się zrozumieć znacznie więcej. Jeśli nie czujesz się pewnie, wybierz strony, na których dostępna jest transkrypcja oraz zadania sprawdzające poziom zrozumienia tekstu. Wybierz nagrania na swoim poziomie, nie za łatwe i nie za trudne. Z pewnością efekty przyjdą szybciej niż się spodziewasz! Powodzenia!